historia  1961-2011


Postępująca rozbudowa Węzła Karsznickiego pod koniec lat 50 XX wieku wymagała stałego dopływu robotników i kadry technicznej z odpowiednim przygotowaniem ogólnym i zawodowym.

tablica pamiątkowa

1986

 

 Uczniowie dwóch klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu ślusarz ogólny, istniejącej od września 1959 roku przy Technikum Mechanicznym w Zduńskiej Woli, po przeniesieniu ich do Karsznic stanowili trzon utworzonej tu, decyzją Ministra Komunikacji, samodzielnej szkoły.

 

1 września 1961 roku powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących PKP przy Parowozowni Głównej w Karsznicach w zawodzie ślusarz naprawy taboru kolejowego.

 

Zajęcia teoretyczne odbywały się w dwóch budynkach, na które zaadaptowano baraki usytuowane na ulicy Wojska Polskiego w Karsznicach.


Uruchomione klasy kształcą w zawodzie: ślusarz naprawy taboru kolejowego.
od 1964r doszły klasy w zawodzie: elektromontera taboru kolejowego
a od 1971r. w zawodzie: operatora ruchu handlowego kolei.

Pierwszym dyrektorem został Stanisław Śmieja, pełniąc tę funkcję do 1972 roku.

Kierownikiem Praktycznej Nauki Zawodu był Pan Czesław Pryk

W 1972r. roku obowiązki dyrektora przejął mgr inż. Roman Czacherski pełniąc je do 2002 roku.


 

W 1983 roku roku szkoła otrzymała własny nowoczesny budynek szkolny.
W następnym roku rozpoczęto budowę Internatu

 

Zasadniczej Szkole Zawodowej nadano imię Juliusza Sylli i Kazimierza Kałużewskiego, karsznickich bohaterów, kolejarzy walczących w oddziałach AK, powieszonych za swą konspiracyjną działalność.
 

W nowym budynku uruchomiono od września 1983r. Zaoczne Technikum Kolejowe
będące filią Technikum Kolejowego w Bydgoszczy.
Własnego Technikum Kolejowego szkoła doczekała się w 1989 roku.

Rozporządzenie powołujące placówkę ustalało, że będzie ona prowadzona przez Ministerstwo Transportu, Żeglugi i Łączności. Szkoła zaczęła kształcić techników elektryków, techników mechaników i techników ruchu kolejowego.

W 1999 roku doskonale wyposażony budynek szkolny przeszedł pod zarząd powiatu Zduńska Wola jako Zespół Szkół, kształcąc także uczniów chcących zdobyć wykształcenie ogólne.

W 2002 roku obowiązki dyrektora przejęła mgr Agnieszka Jaśkiewicz, aktualny dyrektor placówki.

W skład Zespołu Szkół weszło:

Od roku 1999 przez kolejne 4 lata w szkole istniał także punkt zamiejscowy Politechniki Łódzkiej, początkowo tylko Wydziału Mechanicznego, a potem Wydziału Biotechnologii.

18 kwietnia 2007 roku Zespół Szkół otrzymał imię Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli, nawiązując do tradycji szkoły związanej z koleją i środowiskiem lokalnym.

Dziś proponujemy wykształcenie w Liceum Ogólnokształcącym:

 
w szkole można zdobyć tytuł technika w zawodzie:

Nawiązana została współpraca z Wyższą Szkołą Hotelarstwa, Turystyki i Gastronomii, która objęła swym patronatem kierunek.

Obecnie trwają zaawansowane starania o wyjazdy uczniów na praktyki zagraniczne w ramach projektu Leonardo do Vinci.

Nowe kierunki kształcenia są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania uczniów i ich rodziców.

Szkoła w Karsznicach starała się zawsze odpowiadać na potrzeby rynku pracy, a nasi absolwenci dobrze odnajdują się w życiu zawodowym odnosząc liczne sukcesy.

Potwierdzeniem wysokiego poziomu opieki i bezpieczeństwa jest raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzony w roku bieżącym przez Kuratorium Oświaty w Łodzi, w którym szkoła oceniona została bardzo pozytywnie. Przyjazna atmosfera powoduje, że absolwenci jeszcze wiele lat po ukończeniu szkoły chętnie odwiedzają ją dzieląc się z Dyrekcją i wychowawcami swoimi osiągnięciami zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.